מגזין שוק / גליון 05

אבו שוקרי עושה היסטוריה

מאת רני זהר

אושר גדול הולך וקרב אלינו מכיוון כביש מס' 1. מעכשיו כבר לא נצטרך לנסוע עד אבו גוש כדי לזכות לנגב את החומוס המפורסם של אבו שוקרי. אבו שוקרי המקורי עשה היסטוריה בשרונה מרקט ופתח לאחרונה את הסניף התל אביבי הראשון שלו

"חומוס זה מאכל ישראלי יותר מאשר ערבי", חורץ סמי עבד אל רחמן, שכבר למעלה מ-50 שנה החומוס שהוא מכין במסעדה שלו באבו גוש הוא שם דבר בישראל. "הייתי במצרים, בירדן, והם לא יודעים להכין חומוס. כל השיטה שם לא נכונה. במצרים ביקשתי פול, ומביאים לך פול בצלחת אחת ובצד שמים לך את הלימון, שאתה תסחט, ואת השום, שאתה תכין ואת התבלינים שאתה תתבל. זה לא עובד ככה".

סמי יודע על מה הוא מדבר. אב לחמישה (ארבע בנות ובן) וסבא ל-13 נכדים, הוא מספר על ההיסטוריה ארוכת השנים של "חומוס אבו שוקרי", כיצד סבו מצד אמו פתח מקום קטן בעיר העתיקה בירושלים - ארבעה שולחנות בסך הכל, והיה מאכיל את התיירים בימים של טרום מלחמת ששת הימים. מסבו - הוא הוא אבו שוקרי המיתולוגי - למד את רזי הכנת החומוס ואת התורה יישם הלכה למעשה במסעדה שלו באבו גוש, כפר הולדתו, שאותה פתח כשהיה בן 17 שנים בלבד.

50 שנה ו"חומוס אבו שוקרי" לא זז מטר מהכפר. לא היה צורך. החומוסיה הידועה ביותר בישראל הפכה מהר מאוד למוקד עלייה לרגל של חומוסניקים מכל קצוות הארץ ותיירים מהעולם, שמצטרפים אל קהל סועדים נאמן ואל הרבה לקוחות ירושלמים המתייצבים מדי שבת בבוקר למלא קופסה ולקחת הביתה. הבשורות הטובות הן שמעכשיו כבר לא נצטרך לנסוע עד אבו גוש כדי לזכות לנגב את החומוס המפורסם של אבו שוקרי. אבו שוקרי ה-מ-קו-רי עושה היסטוריה בשרונה מרקט ופותח ממש בימים אלה את הסניף התל אביבי הראשון שלו.

 

למה דווקא עכשיו ולמה בשרונה מרקט?

"היו לי תמיד הצעות לפתוח סניפים בכל מיני מקומות בארץ, ותמיד סירבתי, עד שבא רמי גרגוס, חבר טוב שלי, כמו משפחה, שאני סומך עליו מאוד, הציע לי לפתוח בשרונה, והסכמתי. רמי והשותף שלו רומן מנהלים את המסעדה בתל אביב ואני מפקח, בודק שהכל כמו שצריך. אז עכשיו אני כל הזמן על הקו אבו גוש-תל אביב. יוצא מוקדם בבוקר לפני הפקקים ובתוך רבע שעה אני בשרונה, שזה באמת מקום מקסים ומיוחד. בעיני, זה מקום מספר אחת בארץ. השכירות לא זולה בכלל אבל זה מקום ששווה להיות בו".

 

בתל אביב-יפו לא חסרות חומוסיות מצליחות ובשרונה מרקט יש הרבה בתי אוכל.

 

אתה לא חושש מתחרות קשה?

"כל אחד יש לו הקליינטים שלו, וטוב שיש הרבה אוכל. פעם יאכלו אצלי, פעם אצל השכן. בסופו של דבר, זה הטעם קובע ואצלי זה החומוס מדבר".

 

אז מה סוד החומוס של אבו שוקרי?

"אני קונה גרגירים רק מתוצרת הארץ - גרגירי חומוס הדס, שהטעם שלהם מתוק. אבל זה לא מספיק, צריך לדעת לבשל את הגרגירים שלא יתרככו יותר מדי, לבשל את החומוס כל הלילה, כמו חמין, להגיש את החומוס טרי - לא לשמור בקירור, לדעת כמויות - אני מכין לפי כמויות קבועות כבר שנים, ולא מגזים עם סודה לשתייה אלא שם מעט מאוד. צריך גם לדעת את היחסים בין החומוס לטחינה בצלחת, לדעת לתבל בכל מיני תבלינים, לימון, שום, פטרוזיליה וכל מה שצריך כדי שאנשים יהיו מרוצים. אני עובד יום ולילה על החומוס כדי שאנשים ייהנו".

חוץ מליהנות מלנגב את החומוס המפורסם, תפריט המסעדה בשרונה מרקט, עם 80 מקומות ישיבה, כולל הרבה מאוד סלטים, מנות מסבחה, פלאפל, שיפודים, דגים, ממולאים, קובה חמוסטה ומנות מזרח תיכוניות נפלאות אחרות. הסניף מציע תפריט צהריים ותפריט ערב ובסופי שבוע ניתן יהיה לרכוש אוכל ביתי מוכן הביתה.

המסעדה תפעל מדי יום (כולל שבת) מתשע בבוקר ועד עשר בלילה, ובימי שישי עד שעה לפני כניסת השבת. המחירים ינועו בין 24 שקל למנת מסבחה, 38 שקל למרק קובה חמוסטה, 42 שקל לחומוס בשר, לשיפודי פרגיות ב-56 שקל. "לחיילים ולשוטרים אני נותן 15 אחוז הנחה על המאמץ שלהם", מבקש סמי להדגיש.

ולסיום סמי ממליץ בחום אבהי ללקוחות שלוקחים חומוס הביתה בקופסאות, שייקחו כמות ליום-יומיים כדי שהטעם הטוב של החומוס יישמר. "אני לא שם חומר משמר בחומוס ואני אומר דוגרי ללקוחות שבאים ביום רביעי, שעדיף שיבואו בשישי בצהריים לקחת חומוס לשבת וככה ייהנו יותר". אינשאללה ואמן!

SHOOK MAGAZINE

מגזין שוק / גליון 05 / חורף 2016